Witaj na moich stronach.
Niemal od początku pracy zawodowej zajmuję się instalacjami i eksploatacją różnorakich systemów transmisji światłowodowej. Rozpoczynałem jako inżynier na budowie jednej z dłuższych linii światłowodowych w Polsce. Następnie prowadziłem dwie tego typu inwestycje na stanowisku project managera. Od wielu lat zajmuję się eksploatacją linii światłowodowych i systemów teletransmisyjnych.
Na początku był PCM (pomijamy sygnały dymne i tam - tamy). Potem połączono kilka sygnałów PCM w sygnał PDH i wreszcie opracowano system synchroniczny - SDH. Kiedy okazało się, że i przepływności 10Gbit/s są zbyt małe, a położone dotychczas kable mają zbyt mało światłowodów nadeszła era WDM. Zmienił się też rodzaj przesyłanej zawartości. Zamiast przesyłania głosu, dominuje transmisja danych i obrazu. Rolę central telefonicznych i multiplekserów w znacznej części przejęły routery i specjalizowane rozwiązania programowe pracujące na połączonych komputerach.
Szybkiej transmisji sygnałów na znaczne odległości bez regeneracji nie można zrealizować po drucie. Nie nadają się do tych celów stosowane dotychczas dla telefonii telekomunikacyjne kable miedziane. Najlepsze dla transmisji szerokopasmowej są optotelekomunikacyjne kable światłowodowe. Zasady budowy i wprowadzania do eksploatacji linii optotelekomunikacyjnych opisano chyba najlepiej w instrukcjach i normach obowiązujących służby techniczne TP S.A.(obecnie Orange PL). W Polsce mimo stopniowej liberalizacji rynku jest to bez wątpienia firma mająca największą sieć i największe doświadczenia eksploatacyjne. Tworząc niniejsze strony opierałem się na różnych źródłach w tym zakładowych normach i dokumentacjach technicznych systemów teletransmisyjnych eksploatowanych przez firmy dla których pracowałem.
Sławomir Pastuszka