TYPY ZŁĄCZY ŚWIATŁOWODOWYCH

W chwili gdy mamy coś z czymś połączyć często powstaje dylemat jaki kabelek stacyjny (tzw. patch-cord) zakupić. Na świecie istnieje wiele standardów złączy światłowodowych. W Polsce w telekomunikacji najczęściej stosuje się złącza SC, SC-APC, LC, E2000 i E2000APC. Jeśli jednak mamy do czynienia z sieciami informatycznymi to tu każdy instaluje to co lubi.... Poniżej przedstawiam przegląd najczęściej spotykanych złączy optycznych.

Złącza stykowe PC i kątowo-stykowe APC

PC
APC

FCSTSC

SCAPC

SC Duplex

LC

LC Duplex


Złącza LC zwłaszcza w wersji duplex zasługują na nieco więcej uwagi. Ze względu na znaczną wytrzymałość mechaniczną, małe rozmiary i niski koszt produkcji zyskały sobie dużą popularność. Producenci sprzętu transmisyjnego, IP i ODF zaczęli stosować je upakowane jedno przy drugim tak żeby uzyskać maksymalne wykorzystanie miejsca. Niestety tak ciasno upakowane wtyki nie pozwalają na swobodne wpinanie i wypinanie (LC trzeba scisnąć żeby można było wysunąć je ze złącza). I tu potrzebne było rozwiązanie które ten problem wyeliminuje. Wynaleziono LC push-pull. Pasują do normalnych złączy LC ale w celu połączenia wystarczy je wcisnąć do elementu centrującego, a w celu rozłączenia pociągnąć. Ta funkcjonalność może być realizowana poprzez nakładki, umieszczane na zwykłych wtykach podczas produkcji albo przez specjalne wykonanie obudowy. Poniżej zdjęcia bardzo ciekawego rozwiązania. Złącza push-pull, ze specjalnym uchwytem wystającym daleko od złącza, możliwością nałożenia numerków, oraz cienkim okrągłym dwuwłóknowym kablem. Zdejmowana obudowa pozwala na rekonfigurację patchcordu tak żeby włókna były w dupleksie łączone "na wprost" lub "na krzyż". Ponadto można je adaptować do elementów centrujących mikro gdzie wtyki znajduja się bliżej siebie.
Tania Szwajcarska produkcja.

E2000

E2000APC


MU


Biconic

DIN-LSA

SMA

MTRJ

męski

żeński

adapter

MPO

Patch-cordy optyczne MPO (Multi-fiber Push On) wykonywane są z wtykami MPO. Przy ich pomocy realizowane jest wiele połączeń optycznych jednym patchcordem, na przykład, 4 włóknowe, 8 włóknowe, 12 włóknowe, itp. Włókna mogą być jedno lub wielomodowe; wtyki szlifowane jako PC lub APC, żeńskie lub męskie. Złącze w ODF zajmuje tyle samo miejsca co SCPC

Czoło tego złącza w powiększeniu nie wygląda najlepiej...

Wykonanie w wersji "wojskowej".

SMC

Escon


FDDI

D4

VF-45


LX5

F 3000

MDC

Wystarczy cofnąć i odwrócić o 180 stopni czarny element żeby otrzymać zamianę wejścia z wyjściem.

Hybryda - przejściówka SC-LC

Hybryda - SC-FC


Złącza kątowe ze szczeliną powietrzną


Spotykane bardzo rzadko...

VFO

Soczewkowe złącze wersja "wojskowa"

Autor: Sławomir Pastuszka Warszawa październik 2021 ©