DNG i RAW.

Rozwiązanie problemów z otwieraniem plików RAW przez starsze wersje Photoshop.

Aparaty cyfrowe często pozwalają na zapis zdjęć w postaci plików RAW. Pliki te mają różne rozszerzenia: *.raw, *.crw, *.cr2, *.nef, *.nrw lub inne.
O wadach i zaletach takiego zapisu można dyskutować długo. Dla mnie najistotniejsza jest możliwość praktycznie bezstratnego wpływania w pewnym zakresie na parametry tak zapisanego obrazu za pomocą programów graficznych. Mam na myśli zmianę balansu bieli, możliwość regulacji ekspozycji o +/- 2 stopnie, korektę wad obiektywów - aberracji i winiety. Metody obróbki plików RAW prezentuje w kilku filmach Pan Janusz Body.
Pliki zapisywane przez aparaty cyfrowe w formacie RAW różnią się od siebie w zależności od tego, kto jest producentem aparatu i jaki jest jego model. Do "wywoływania" plików RAW Adobe wyprodukowało program Camera Raw (ACR). Kolejne wersje programu otwierają pliki RAW z większości aparatów, które w chwili wprowadzenia danej wersji ACR są na rynku. Nowe wersje otwierają pliki z wszystkich aparatów, które obsługiwały wersje poprzednie, oraz pliki z nowego sprzętu. Adobe publikuje tabelę zawierającą dane, jakiej najstarszej wersji ACR trzeba użyć, żeby otworzyć plik z danego aparatu.
Niestety, nie wszystkie wersje ACR współpracują ze wszystkimi programami Adobe. Na stronach Adobe znajdziemy informacje, jaką najwyższą wersję ACR można zainstalować do danej wersji aplikacji.

Używam CS4. Kupiłem nowy aparat. Przegrywam zdjęcia na dysk, włączam aplikację Bridge i zamiast podglądu plików mam ikony, a pliki nie chcą się otworzyć.Pierwszy ruch: upgrade ACR, Photoshopa i Bridge'a...... i dalej to samo.Sprawdzam, jaka wersja ACR otworzy moje RAW-y i jest to 6.4. Mój PS współpracuje z ACR najwyżej w wersji 5.7 i taką mam po aktualizacji. Patrzę, co by tu trzeba kupić, żeby działało - nowa wersja PS, Lr - za drogo, zastanawiam się, czy nie przestawić się na zapis plików w JPEG, może nauczyć się obsługi DPP, którego dostałem na płycie z aparatem?

Rozwiązaniem okazuje się konwersja plików RAW do formatu DNG (Digital Negative). Konwerter RAW na DNG jest przez Adobe udostępniany bezpłatnie.
Na stronie czytamy, że Format DNG jest obsługiwany w programie Photoshop, od wersji Photoshop CS do CS6 (obecnie najnowsza), od Photoshop Elements 3 do Photoshop Elements 10 oraz we wszystkich wersjach programu Photoshop Lightroom.
Potrzebuję więc najnowszego konwertera DNG oraz ACR-a, który zainstalował się przy aktualizacji.

Zobaczmy, jak to działa:

Pobieram plik instalatora ze strony Adobe. Najnowsza wersja dziś to 7.3. Mam do wyboru wariant dla Windows i Mac OS. Instalacja konwertera przebiega bez problemów i zbędnych pytań.Po uruchomieniu pokazuje się takie oto okno:
Zaznacz obrazy do konwersji.Wskazujemy folder z pobranymi z aparatu plikami RAW.Można konwertować również pliki w podfolderach i pominąć konwersję plików, które przetworzono wcześniej.


Wybierz miejsce zapisania przekonwertowanych obrazów.Pliki *.dng można zapisać w tym samym folderze, w którym znajdują się pliki RAW z aparatu, lub wskazać inne miejsce.


Wybierz nazwę konwertowanych obrazów.Mamy dość szerokie możliwości kreowania nazw plików *.dng
Preferencje

Tu ustawiamy dane, które decydują o tym czy nasz program będzie w stanie otworzyć utworzony plik DNG.Zgodność: pozwala wybrać, która wersja ACR ma czytać nasze pliki. Starsze wersje nie pozwalają na kompresję. Należy wybrać wersję obsługiwaną przez naszego Photoshopa.W wypadku wybrania ustawień własnych można wybrać wersję DNG.W wynikowych plikach można osadzić JPEG dla szybkiego podglądu. Dla ACR 6.6 i wyższych plik może być poddany kompresji stratnej - z utratą jakości. W naszym wynikowym pliku DNG możemy osadzić oryginalny RAW do późniejszego wyodrębnienia. Znacznie zwiększa to rozmiar pliku DNG.
Po ustawieniu preferencje zostają zapamiętane i nie trzeba ich zmieniać przy kolejnych otwarciach.
Przycisk "Wydziel" na dole głównego okna konwertera służy do wyodrębnienia z DNG osadzonych w nich oryginalnych plików RAW.
Konwersję rozpoczyna wciśnięcie przycisku "Konwertuj".Proces trwa kilka sekund i we wskazanym folderze zostają zapisane przetworzone pliki.DNG z dołączoną miniaturą JPEG wyszły nieco mniejsze niż oryginalne *.CR2.

Pliki DNG możemy obejżeć w Bridge.I obrabiać w ACR a potem w PS.Sławomir Pastuszka